Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 17:50

KRS-Milewski-wniosek

Krajowa Rada Sądownictwa wystąpiła o postępowanie dyscyplinarne wobec szefa gdańskiego Sądu Okręgowego, Ryszarda Milewskiego. Prezydium KRS zwróciło się w tej sprawie do rzecznika dyscyplinarnego. Mamy do czynienia z uzasadnionym podejrzeniem naruszenia zasad etyki sędziowskiej - poinformował przewodniczący KRS Antoni Górski.

Podziel się
Dodaj komentarz

W ubiegłym tygodniu "Gazeta Polska Codziennie" ujawniała nagrania, na których sędzia, rozmawiający z dziennikarzem podającym się za pracownika Kancelarii Premiera, ustalał szczegóły dotyczące między innymi terminu posiedzenia w sprawie szefa Amber Gold, a także składu sędziowskiego. Chodziło o posiedzenie dotyczące zażalenia na areszt Marcina P.
Prezydium KRS w komunikacie wyraziło dezaprobatę wobec postawy sędziego Milewskiego "za dopuszczenie do tych wątków rozmowy, które mogły wywołać wrażenie wpływania na niezawisłość sędziowską. Milewskiemu grozi kara: upomnienia, nagany, a nawet usunięcia z funkcji. Może też zostać usunięty z zawodu.
Wniosek o postępowanie dyscyplinarne został złożony przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.
Prezydium KRS oświadczyło także, że pojawiające się głosy, zmierzające do wystawienia negatywnych ocen całemu środowisku sędziowskiemu i wymiarowi sprawiedliwości, są krzywdzące.
Dzisiejszy wniosek był pierwszym z dwóch w sprawie sędziego Milewskiego. Drugi - o odwołanie sędziego - Rada rozpatrzy 26. września, na plenarnym posiedzeniu. Decyzja Rady w tej drugiej sprawie będzie wiążąca dla ministra. Na posiedzenie w przyszłym tygodniu został zaproszony sędzia Milewski.
Krajowa Rada Sądownictwa składa się z 25 sędziów: sądów powszechnych, wojskowych i Sądu Najwyższego. Jej członkami są też minister sprawiedliwości, I prezes Sądu Najwyższego i prezes NSA, a także czterech posłów, dwóch senatorów i delegat prezydenta.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz