Notowania

nepal
12.07.2008 09:50

Kryzys polityczny w Nepalu

Lider maoistów Pushpa Kamal Dahal Prachanda ostrzegł, że Nepalowi może zagrozić dezintegracja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Lider nepalskich maoistów Pushpa Kamal Dahal Prachanda ostrzegł, że Nepalowi może zagrozić dezintegracja - co jego zdaniem leży w interesie państw sąsiedzkich. Zaapelował o porozumienie między głównymi partiami politycznymi.

Apel Prachandy jest efektem nasilającego się kryzysu politycznego na tle podziału władzy po kwietniowych wyborach powszechnych w Nepalu.

Lider nepalskich maoistów przemawiając w Kathmandu powiedział, że eksponowanie podziałów etnicznych oraz próby wygrywania przez część ugrupowań politycznych zróżnicowania etnicznego Nepalu, może doprowadzić do dezintegracji kraju. Jednocześnie oświadczył, że dezintegracja kraju leży w interesie krajów sąsiedzkich.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Nepal: Maoiści ogłosili zwycięstwo ]( http://news.money.pl/artykul/nepal;maoisci;oglosili;zwyciestwo,133,0,335237.html )
* [ Historyczne wybory w Nepalu - koniec monarchii ]( http://news.money.pl/artykul/historyczne;wybory;w;nepalu;-;koniec;monarchii,126,0,334718.html )
* **[ Wiadomości ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/ )**

Oświadczenie Prachandy zbiegło się z decyzją ruchu Madhesi reprezentującego ludność nizinnego Nepalu o bojkocie prac Zgromadzenia Konstytucyjnego, wyłonionego w kwietniowych wyborach.

Ruch Madhesi, który znalazł się na czwartym miejscu w wyborach, żąda dla siebie stanowisk i odpowiedniej reprezentacji w przyszłym rządzie. Analitycy w Nepalu twierdzą, że jest on wspierany przez Indie, które chcą w ten sposób osłabić rolę maoistów - największego ugrupowania w nepalskim Zgromadzeniu Konstytucyjnym.

Mimo upływu trzech miesięcy od wyborów i proklamowania w końcu maja republiki w Nepalu, elity polityczne tego kraju nie doszły do porozumienia w sprawie podziału władzy oraz sformowania nowego rządu.

Tagi: nepal, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz