Notowania

piraci
20.11.2008 12:35

Krzysztof Liedel: Armator prawdopodobnie zapłaci okup piratom

Ekspert od spraw terroryzmu Krzysztof Liedel uważa, że prawdopodobnie armator zapłaci okup piratom, którzy porwali tankowiec

Podziel się
Dodaj komentarz

"Sirius Star". Na pokładzie statku znajdują się dwaj Polacy. Wartość ropy przewożonej przez saudyjski supertankowiec to 100 milionów dolarów.

Somalijscy porywacze żądają 25 milionów dolarów okupu. Krzysztof Liedel zwraca uwagę na to, że "kartą przetargową" piratów są zakładnicy i wartość transportowanej ropy. Jego zdaniem, wysokość okupu może się zmienić w trakcie negocjacji.

Krzysztof Liedel przypuszcza, że saudyjski armator zastosuje rozwiązanie siłowe tylko wtedy, gdy uzna okup za zbyt wysoki. Wyklucza przy tym współpracę z władzami Somalii. Sugeruje, że Arabia Saudyjska może się zwrócić do Stanów Zjednoczonych lub Rosji z prośbą o uwolnienie załogi i statku.

Krzysztof Liedel przestrzega przed lekceważeniem piratów. Są oni bowiem doskonale zorganizowani i uzbrojeni. Natomiast atakowane statki nie są uzbrojone. Atakowane przez piratów załogi najczęściej więc poddają się. Armatorzy zaś płacą okup, a to zachęca piratów do kolejnych ataków.

Według Krzysztofa Liedla, przyczyn piractwa należy upatrywać w biedzie. Piraci somalijscy to najczęściej bezrobotni rybacy i byli partyzanci.

Porywacze żądają dostarczenia okupu w ciągu 10 dni. Informację tę podała agencja AFP, powołując się na rozmowę z jednym z piratów. Zagroził on, że po upływie tego terminu, zostaną "podjęte działania, które mogą być katastrofalne".

Tagi: piraci, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz