Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kultura 2.0 - edukacja medialna

0
Podziel się:

Młodzi ludzie powinni uczyć się korzystać z nowych mediów i używać ich jako nośnik kultury. Takiego zdania jest większość uczestników konferencji "Kultura 2.0: Świadomi mediów". Trzydniowy program konferencji wypełniają panele z udziałem zaproszonych gości, multimedialne warsztaty dla dzieci, projekty filmowe, a także interaktywne instalacje.

Profesor Waldemar Kuligowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu podkreśla, że nowoczesne media zajmują w życiu młodych ludzi ogromne znaczenie. Współcześni młodzi ludzie średnio rozmawiają z rodzicami 15 minut dziennie i są to na ogół proste rozmowy - kontakt z mediami mają średnio przez trzy godziny dziennie.
Alek Tarkowski z "Centrum Cyfrowego Projekt: Polska, Polska" dodaje, że nowoczesne media w tym internet nie tylko pozwalają na przekazywanie wiedzy, ale też na wzajemną edukację użytkowników. Tarkowski przyznał że sam za pośrednictwem serwisu youtube nauczył się jak naprawić swój komputer i gumować podłogę. "Można się nauczyć grać na różnych instrumentach, czy robić animacje, czyli wszystko, czego edukacja medialna ma uczyć" - dodał.
Profesor edukacji medialnej z Uniwersytetu Londyńskiego Adrew Burn przyznaje, że dotąd nie wypracowano jednego modelu edukacji medialnej. Dodał jednak, że ważne jest, aby o mediach uczyli specjalni nauczyciele medialni. "Prawdopodobnie nie ma idealnego rozwiązania. Z mojego doświadczenia wynika, że wszędzie potrzebujemy specjalistów: w nauce literatury czy muzyki. Nauczyciele - specjaliści i specjalnie przeznaczony na to czas." - stwierdził brytyjski gość konferencji.
Wicedyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Jarosław Czuba podkreśla, że "świadomi mediów" to nie tylko ci, którzy znają nowe media, ale także z nich umiejętnie korzystają.
Anna Duńczyk - Szulc z ministerstwa kultury dodała, że resort realizuje wciąż bardzo ważny etap dla narodowej kultury, czyli zapisywanie dzieł kultury na nośniki cyfrowe. Wyjaśniła, że chodzi tutaj głównie o wykorzystanie zasobów cyfrowych do edukacji medialnej i wzmocnienia edukacji obywatelskiej.
Uczestnicy konferencji podkreślają, że nowe media pozwalają nie tylko być odbiorcą przekazów kulturalnych, ale także ich aktywnym uczestnikiem, a nawet twórcą.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)