Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zaginięcie
01.05.2009 09:37

Kuter zaginął na Bałtyku. Koniec poszukiwań

Niedaleko wyspy znaleziono wieczorem pustą tratwę ratunkową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Stefan Kraszewski)

aktualizacja 12.40 **

Ratownicy zakończyli akcję poszukiwawczą polskiego kutra, który zatonął na południowy wschód od Bornholmu.

Jednostka z pięcioosobową załogą zaginęła w okolicach wyspy Bornholm.

Duński oficer koordynujący akcję powiedział IAR, że ratownicy po przeszukaniu całego terenu nic nie znaleźli. Decyzja o zakończeniu akcji zapadła po konsultacji z polską Marynarką Wojenną.

Kutra rybackiego WŁA 127 z pięcioma osobami na pokładzie poszukiwało 18 statków ratowniczych i okrętów wojennych. Wcześniej zapowiadano, że akcja potrwa do godziny 15.00. * *

Niedaleko wyspy znaleziono w czwartek wieczorem pustą tratwę ratunkową z oznaczeniem WŁA-127. Kuter 27 kwietnia wyruszył z Darłowa. Poszukiwania od wczorajszego wieczora prowadziły duńskie służby ratownicze.
Wspierało je 14 jednostek pływających, wspieranych przez 4 śmigłowce.

Akcję koordynowała duńska służba ratownictwa morskiego. W poszukiwaniach oprócz Duńczyków uczestniczyły wojskowe okręty biorące udział w międzynarodowych ćwiczeniach _ SAREX'09 _, w tym dwie polskie jednostki: ORP _ Maćko _ i śmigłowiec MI-14PS z 29 Darłowskiej Eskadry Lotniczej.

W związku z poszukiwaniami kutra - jak powiedział PAP kap. mar. Grzegorz Łyko z biura prasowego Marynarki Wojenna - ratownicze ćwiczenia _ SAREX'09 _ zostały zawieszone.

Zaginiona jednostka to mający 25,4 m długości WŁA-127 - jeden z największych statków rybackich w polskiej flocie rybackiej.

27 kwietnia poszukiwany kuter wypłynął z portu w Darłowie (zachodniopomorskie) na łowisko koło Bornholmu. W czwartek 30 kwietnia o godz. 2.16 inny polski kuter rybacki nawiązał z nim łączność radiową, potem ze statkiem nie było już kontaktu. Kilkanaście godzin później - ok. 20.15 - Duńczycy znaleźli na morzu pustą tratwę ratunkową z napisem WŁA-127, po czym wszczęli poszukiwania.

W czasie ostatniego kontaktu radiowego WŁA-127 znajdował się 10 mil morskich na południowy wschód od portu w Nexo. Tratwę znaleziono w odległości 2 mil morskich na południowy wschód od latarni morskiej Dueodde znajdującej na południowym wybrzeżu wyspy Bornholm.

Jak powiedział Maziarz, litewski okręt znalazł niedawno na morzu koło ratunkowe z poszukiwanego kutra. W akwenie objętym poszukiwaniami zauważono również plamę ropy. Z duńskiego statku ratowniczego opuszczono zdalnie sterowany bezzałogowy pojazd podwodny, który sprawdził, czy plama może pochodzić z WŁA-127.

Portem macierzystym poszukiwanego kutra jest Władysławowo. Na jednostce znajdowało się pięciu rybaków.

Tagi: zaginięcie, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz