Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

L. Kaczyński: koniec kryzysu wokół Traktatu Lizbońskiego

0
Podziel się

Prezydent Lech Kaczyński uważa, że postanowienia unijnego szczytu w Brukseli ostatecznie kończą kryzys wokół Traktatu Lizbońskiego. Wczoraj unijni przywódcy ustalili, że oprócz Polski i Wielkiej Brytanii, również Czechów nie będą obowiązywały zapisy Karty Praw Podstawowych. Właśnie tego domagał się czeski prezydent Vaclav Klaus, jedyny europejski przywódca, który nie podpisał jeszcze traktatu.

bEgGmQhx

Lech Kaczyński, który uczestniczy w szczycie w Brukseli powiedział, że Traktat Lizboński nie jest idealny. Dodał jednak, że wraz z decyzjami szczytu, wejście w życie dokumentu wydaje się prawdopobne. "Osób, którym ten traktat się nie podoba, dałoby się znaleźć w Europie więcej, a mimo to 26 krajów go podpisało. Myślę, że kompromis ostateczny został zawarty, ale oczywiście na to pytanie w 100 procentach mógłby odpowiedzieć tylko prezydent Vaclav Klaus. W żadnym wypadku nie doradzałbym nikomu nacisku na pana prezydenta" - powiedział Lech Kaczyński.

Formalne zapisy w sprawie gwarancji dla Czech miałyby się znaleźć w dokumentach dotyczących wstąpienia do Unii Islandii lub Chorwacji.

Brak podpisu Vaclava Klausa uniemożliwił dzisiaj unijnym przywódcom wstępne rozmowy nad kandydaturami na fotel prezydenta Unii Europejskiej. To właśnie traktat wprowadza w życie takie stanowisko.

bEgGmQia
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)