Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lekkoatletyka - Kongres IAAF - kary za doping znów 4-letnie

0
Podziel się:
bEshoQwR

lekkoatletyka - IAAF - doping

Władze Światowej Federacji Lekkoatletycznej (IAAF) podczas kongresu organizacji odbywającego się w Moskwie podjęły decyzję o powrocie do czteroletnich kar dla sportowców przyłapanych na dopingu.
IAAF informuje, że postanowienie podjęto akcie w solidarności ze Światową Agencją Antydopingowej (WADA). Minimalny okres zawieszenia sportowca winnego niedozwolonego dopingu będzie wynosił 4 lata, a zasada ta będzie obowiązywać od początku 2015 roku, czyli od terminu wejścia w życie nowych przepisów antydopingowych, ustanowionych przez WADA.
U podstaw zmiany regulaminu karania za niedozwolony doping leży uniemożliwienie przyłapanym na dopingu udziału w igrzyskach olimpijskich - obecny regulamin, przewidujący maksymalnie dwuletni okres zawieszenia, pozostawiał dopingowiczom "furtkę" do olimpijskiego startu, nawet w przypadku przyłapania na stosowaniu niedozwolonych substancji w trakcie zawodów olimpijskich.
W ostatnim czasie na stosowaniu zakazanych substancji przyłapano kilkoro czołowych lekkoatletów - Asafę Powella, Tysona Gaya, Veronicę Campbell-Brown - a także rozpoczynających dopiero wielką przygodę ze sportem, członków juniorskich reprezentacji Rosji i Turcji.
"IAAF ma etyczny obowiązek chronić tę zdecydowaną większość sportowców, którzy walczą czysto. Wspólnie z WADA stworzyliśmy nowy system walki z niedozwolonym dopingiem" - napisano w oświadczeniu IAAF. Przypomina się w nim również, że światowa federacja lekkoatletyczna była jedną z pierwszych międzynarodowych organizacji sportowych, które wypowiedziały walkę zabronionemu dopingowi - od 1989 roku, podczas wszystkich zawodów organizowanych pod auspicjami IAAF, przeprowadza się testy antydopingowe na drodze analizy próbek moczu, a od 2001 roku - także przez badanie próbek krwi.
Począwszy od mistrzostw świata w 2011 roku rozpoczęto (wspólnie z WADA) budowanie systemu tzw. paszportów biologicznych. W tym celu przechowuje się próbki krwi pobrane - jak na razie - od blisko 2000 lekkoatletów. Mają one stanowić materiał porównawczy dla kolejnych kontroli antydopingowych. Niedługo potem tę metodę zaczęły wykorzystywać federacje innych dyscyplin sportowych.
W najbliższą sobotę w Moskwie rozpoczną się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. IAAF zapowiedziała, że w trakcie zawodów zostanie przeprowadzonych ok. 500 kontroli antydopingowych.

Naczelna Redakcja Sportowa PR / mw / bk

bEshoQxu
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)