Notowania

wiadomości
18.04.2011 11:48

Litwa - Polska - prasa

"Polacy i Litwini - zakładnicy niezrealizowanych obietnic polityków" - tak zatytułowany jest artykuł wpływowego tygodnika "Veidas", poświęcony stosunkom polsko-litewskim.

Podziel się
Dodaj komentarz

Znany dziennikarz Audrius Bacziulis uważa, że porozumienie z Polakami - obywatelami Litwy nie będzie łatwe, ale kluczem do takiego porozumienia powinno być odrobienie "pracy domowej" i rozwiązanie starych problemów - pisowni nazwisk, a także podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości tam, gdzie zwarcie zamieszkują litewscy Polacy.
"Jeśli Litwa i Litwini na problem pisowni nazwisk w oryginale spojrzą jak na problem wewnętrznej polityki, a nie międzynarodowej - to łatwiej będzie zrobić i drugi krok - zezwolić swoim obywatelom, przedstawicielom innej narodowości na pisownię ulic w podwójnej wersji " - czytamy w tygodniku.
Autor publikacji uważa, że dopiero wówczas, gdy władze Litwy spojrzą na miejscowych Polaków przede wszystkim jak na własnych obywateli - dopiero wtedy będzie szansa na prawdziwy dialog miedzy Warszawą a Wilnem.
Audrius Bacziulis twierdzi, że nie sprzyja wzajemnemu zaufaniu i to, że zarówno przedwyborcze jak i powyborcze koalicje w litewskich samorządach są tworzone przy aktywnym udziale dyplomatów Polski i Rosji. "Litwa może dużo dać swoim obywatelom mówiącym w innym języku niż litewski, ale zrobi wszystko, by tworzone przez nich organizacje nie stałyby się instrumentem wpływu obcego, choćby i najbardziej zaprzyjaźnionego państwa - podkreśla litewski publicysta.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz