Notowania

litwa
13.06.2009 17:45

Litwa: Ks. Obrębski obchodzi 77 rocznicę święceń kapłańskich

Ksiądz  prałat Józef Obrębski obchodzi 77 rocznicę święceń kapłańskich. Uroczystości odbyły się w podwileńskiej miejscowości Mejszagoła, gdzie ksiądz prałałat nieszka i pracuje od przeszło 60 lat. Ksiądz Józef Obrębski jest nastarszym księdzem na Litwie - ma 103 lata. Wychował niejedno pokolenie Polaków-katolików. Był dla nich wzorem duchowym i autorytetem moralnym.  

Podziel się
Dodaj komentarz

Ksiądz pałat Obrębski pochodzi z ziemi Łomżyńskiej. Do Wilna przybył w 1925 r. na studia w seminarium duchownym i nigdy nie opuścił ziemi wileńskiej. Pracował początkowo w Parafii Turgielskiej, a pózniej w Mejszagole, gdzie mieszka do dziś.

Za wielotenie zasługi w szerzeniu duchowości ksiądz prałat został wyróżniony Złotą Odznaką Orderu Zasługi RP , Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski. Władze Rejonu Wileńskiego nadały mu tytuł honorowego obywatela tego rejonu.

Z powodu sędziwego wieku i trudności z poruszaniem się, od kilku lat ksiądz prałat Obrębski nie odprawia w kościele mszy. Pozostaje jednak zawsze uśmiechnięty, pogodny, pełen życzliwości i dobrej rady dla każdego.

Dzisiaj, z okazji 77 rocznicy święceń kapłaństwa w kościele w Mejszagole została odprawiona msza z udziałem nuncjusza papieskiego arcybiskupa Luigiego Binazziego. Na święto licznie przybyli wierni z całej Wileńszyzny. Po mszy odbył się koncert zespołów ludowych.

Prawdodpodobnie ksiądz Józef Obrębski jest nastarszym księdzem w Europie.

Tagi: litwa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz