Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: premier chce euro

0
Podziel się
bDadLYmZ

Litwa- premier - euro

Litewski premier Algirdas Butkewiczius zagroził, że poda się do dymisji, jeżeli w styczniu przyszłego roku Litwa nie wprowadzi euro.Dodał, że odpowiedzialność za wprowadzenie euro bierze na siebie.
Zapytany, czy to znaczy, że w przypadku niepowodzenia poda się do dymisji powiedział krótko: ,,To jest rzecz oczywista. Nie ma żadnych wątpliwości i mogę to potwierdzić" - powiedział Butkewiczius po posiedzeniu rady partii rządzącej z prezesem zarządu Lietuvos Bankas Vitasem Vasiliauskasem. Na posiedzeniu resort finansów oraz Bank Litewski zapoznali polityków z planem wprowadzenia euro. Premier poinformował, że osiągnięto już porozumienie z koalicją w sprawie wprowadzenia euro na Litwie w styczniu 2015 roku.
60,6 proc. mieszkańców sądzi, że po wprowadzeniu euro na Litwie wszystko podrożeje.
Litwa przygotowała narodowy plan wprowadzenia euro w 2015 roku, który ma zapewnić sprawne przejście z narodowej waluty, jakim jest lit, na euro. Projekt zatwierdził rząd i Sejm.
1 stycznia do strefy euro dołączyła Łotwa. Trzecie poradzieckie państwo bałtyckie - Estonia - przyjęło euro w roku 2011. Euro obowiązuje już w 18 krajach UE, zamieszkanych przez 333 mln ludzi.

IAR

bDadLYnC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)