Notowania

litwa
11.10.2008 07:40

Litwa woli Ignalin od pomocy UE

Litwa nie chce zamykać elektrowni atomowej. Musi to zrobić w przyszłym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Litewski premier Gediminas Kirkilas oświadczył, że dla jego państwa ważniejsze jest przedłużenie pracy Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej, niż otrzymanie dodatkowych funduszy z UE.

Szef rządu podkreślił, iż z obliczeń wynika, że jeśli Litwa zamknie elektrownię w 2009 roku, to co roku dodatkowo będzie musiała płacić Rosji za gaz około 750 milionów euro.

Kirkilas powiedział, że obecnie trwają rozmowy litewskiego rządu z Komisją Europejską o tym, w jaki sposób UE może pomóc Litwie w zaistniałej sytuacji. _ - Tłumaczymy im, że przedłużenie pracy elektrowni jądrowej byłoby dla nas najlepszą pomocą _ - oświadczył Kirkilas.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Litwa: O elektrowni atomowej zdecyduje referendum ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/litwa;o;elektrowni;atomowej;zdecyduje;referendum,166,0,355238.html )
* [ Unia obiecuje Litwie energetyczne wsparcie ]( http://news.money.pl/artykul/unia;obiecuje;litwie;energetyczne;wsparcie,223,0,371167.html )

Litwa w umowie akcesyjnej do UE zobowiązała się zamknąć elektrownię atomową w Ignalinie do końca 2009 roku. Obecnie państwo chce przedłużyć pracę reaktora w obawie przed większym uzależnieniem od rosyjskich nośników energii. Nową siłownię planuje sie wybudować najwcześniej w 2015 roku

12 października wraz z wyborami parlamentarnymi na Litwie odbędzie się referendum konsultacyjne w sprawie przedłużenia pracy elektrowni w Ignalinie.

Tagi: litwa, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz