Notowania

rocznica
27.08.2009 09:00

Łódź: uroczystości upamiętniające 65 rocznicę likwidacji Litzmannstadt Ghetto

W Łodzi trwają uroczystości upamiętniające 65 rocznicę likwidacji Litzmannstadt Ghetto. W zaplanowanym na 13:00 odsłonięciu Pomnika Polaków Ratujących Żydów weźmie udział Lech Kaczyński. Prezydent odznaczy polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W uroczystości będą uczestniczyć przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z krajów, których obywatele byli deportowaniu do łódzkiego getta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Lech Kaczyński już po raz trzeci odznaczy Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady. Tym razem będzie to grupa ponad 50 osób, wiele z nich zostanie uhonorowanych pośmiertnie. Będą wśród nich Piotr i Emilia Waszkinelowie, którzy nie mieli nawet własnego mieszkania, w którym łatwiej było by ukryć niemowlę, a jednak wzięli je z getta. Chłopiec po latach został katolickim duchownym. Ksiądz Romuald Jakub Weksler-Waszkinel o swoim pochodzeniu dowiedział się już jako dorosły człowiek. Dziś weźmie udział w uroczystościach w Parku Ocalałych.

Według danych Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem, pośród ratujących Żydów w czasie Zagłady najliczniejszą grupę stanowią Polacy.

Tagi: rocznica, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz