Notowania

wiadomości
25.04.2012 17:21

Londyn- królowa -"Cutty Sark"

Brytyjska królowa Elżbieta Druga uroczyście otworzyła dla zwiedzających słynny żaglowiec "Cutty Sark", wyremontowany po pożarze kosztem 50. milionów funtów. Statek stoi, w suchym doku w Greenwich, na brzegu Tamizy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Była to już druga uroczystość otwarcia "Cutty Sark" jako jednej z wielkich atrakcji turystycznych Londynu. Po raz pierwszy Królowa dokonała tego 55 lat temu. Teraz, statek został starannie odtworzony po pożarze sprzed 7. lat. Na szczęście, przechodził wówczas okresowy remont - zdjęto z niego maszty, takielunek i opróżniono wnętrze. Smukły żaglowiec stoi nadal w tym samym suchym doku, co dawniej, ale uniesiony 3 i pół metra ponad jego dnem. Oglądany z zewnątrz, wychyla się ponad szklane zadaszenie doku, mieszczącego interaktywne muzeum poświęcone jego historii.
Zwodowany 143 lata temu "Cutty Sark" to tak zwany "kliper herbaciany". Pływał między Chinami a Londynem z ładunkiem herbaty. W myśl ówczesnych zwyczajów, co roku wszystkie transporty ruszały jednocześnie, a zwycięzca wyścigu mógł liczyć na lepsze ceny swojej herbaty. Jak zacięte były te wyścigi świadczy fakt, że w 1866 roku - po 99. dniach żeglugi - zwycięzca przybił do nabrzeża 20 minut przed najbliższym rywalem.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz