Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Londyn - reakcje na egzekucję Brytyjczyka

0
Podziel się

Stracenie w Chinach obywatela brytyjskiego wzbudziło ostre reakcje w Londynie. Również przedstawiciel ONZ określil je jako naruszenie prawa chińskiego i międzynarodowego. 53-letni Akmal Shaikh został skazany za próbę przemytu narkotyków.

bEixxqOd

Premier Gordon Brown oświadczył, że jest wstrząśnięty i zawiedziony stanowiskiem Chin. Lider opozycji David Cameron potępił fakt, że Chiny przez dwa lata nie zrobiły nic, by sprawdzić informacje o chorobie umysłowej Akmal Shaikha. Cierpiał on podobno na zaburzenia umysłowe, ale chiński MSZ stwierdził, że nie ma na to żadnej dokumentacji, a brytyjski rząd nie ma prawa komentować suwerennego wyroku chińskiego sądu, ponieważ może to tylko zaszkodzić wzajemnym stosunkom. Przedstawiciel brytyjskiego rządu powiedział, że Akmal Shaikh został przypuszczanie stracony nie strzałem w tył głowy, lecz przy pomocy zastrzyku i natychmiast pochowany, zgodnie z muzułmańskim obrządkiem.

Rodzina straconego twierdzi, że został on bez swojej wiedzy wykorzystany przez gang przemytników heroiny operujący z Polski, gdzie mieszkają była żona i dwoje dzieci Akmala Shaikha. Jego dwaj kuzyni z Anglii jeszcze 3 dni temu pojechali do Chin z petycją do prezydenta Hu Jintao. Przed egzekucją pozwolono im jednak zobaczyć się ze straconym.

bEixxqOG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)