Notowania

wybory
03.10.2010 08:38

Łotwa - wybory - pierwsze wyniki

Centroprawicowa partia premiera Łotwy Valdisa Dombrovskisa wygrała wybory parlamentarne, nie może jednak rządzić samodzielnie. Tak wynika z pierwszych wyników wyborów, uzyskanych po przeliczeniu 96 procent głosów. Według tych danych, Blok Jedność Valdisa Dombrovskisa uzyskał 30,43 procent, drugie miejsce uzyskało prorosyjskie lewicowe Centrum Zgody, na które głosowało 25,87 procent. To ugrupowanie skupia między innymi elektorat rosyjskojęzyczny. Na Łotwie mniejszość rosyjska liczy 27 procent mieszkańców. Na popularną w regionie Unię Zielonych i Rolników głosowało blisko 20 procent Łotyszów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na dziś zaplanowano rozmowy przedstawicieli Bloku Jedności z partiami Unia Zielonych i Rolników i narodowym ugrupowaniem Dla Ojczyzny i Wolności na temat sformowania koalicji. By utworzyć rząd, partia premiera Valdisa Dombrovskisa potrzebuje wsparcia obu tych ugrupowań.
Łotwa - członek Unii Europejskiej i NATO - próbuje z pomocą Międzynarodowego Funduszu Walutowego ustabilizować gospodarkę, która od 2008 roku boryka się z bardzo poważnym kryzysem. W ubiegłym roku skurczyła się o 18 procent. To najgłębsza recesja wśród krajów Unii.

Tagi: wybory, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz