Notowania

wiadomości
22.02.2009 14:00

Ludzkie zwłoki na wystawie

Kości, płuca, serca a także całe zwłoki i płody ludzkie można oglądać na wystawie w jednym z warszawskich centrów handlowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kości, płuca, serca a także całe zwłoki i płody ludzkie można oglądać na wystawie w jednym z warszawskich centrów handlowych. Łącznie 13 spreparowanych ciał oraz ponad 250 narządów i organów. Organizatorzy wystawy tłumaczą, że ma ona walory edukacyjne, krytycy twierdzą, że to bezczeszczenie zwłok.

Do centrum handlowego przyjechali studenci medycyny, którzy chcieli zobaczyć to, co jak na razie znają tylko z podręczników i atlasów. Zwiedzający tłumaczyli, że w wypadkach komunikacyjnych jesteśmy świadkami bardziej drastycznych scen jeśli chodzi o uszkodzenie ludzkiego ciała, na wystawie jest to pokazane w bardziej wysublimowanej formie.

Wystawie przyjrzał się także Główny Inspektorat Sanitarny, który złożył do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatora. Zastępca Głównego Inspektora Jan Orgelbrand podkreślił, że prokuratura powinna zbadać, czy nastąpiło zbezczeszczenie zwłok.

Agnieszka Rojewska z biura prasowego wystawy tłumaczy z kolei, że organizator ma wszystkie niezbędne do otwarcia takiej wystawy dokumenty. Wystawa przyjechała do Polski z Madrytu. Wcześniej była w Pradze i Budapeszcie. Nigdzie, jak podkreśliła, nie wzbudzała takich sensacji natury sanitarnej, bo cała dokumentacja jest legalna. Agnieszka Rojewska zaznaczyła także, że celem wystawy nie jest szokowanie a przybliżanie wiedzy.

Naukowcy i krytycy podkreślają, że ta ekspozycja to pewna forma kanibalizmu.

Na świecie wystawę obejrzało ponad 11 milionów osób. W Polsce będzie pokazywana do lipca.

Tagi: wiadomości, iwoman, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz