Notowania

grypa
31.10.2009 10:00

Lwów walczy z epidemią grypy

Podziel się
Dodaj komentarz

Władze miasta radzą Polakom, aby nie wybierali się do Lwowa na Dzień Wszystkich Świętych. W ciągu minionej doby służby medyczne interweniowały prawie 800 razy. Na grypę w samym Lwowie zmarło siedem osób, pięć tysięcy osób choruje, hospitalizowano prawie sto osób.

Jak mówi Andrij Moskalenko z miejskiej służby prasowej, miasto przekazało wszystkie swoje samochody służbom medycznym. Miejskie władze zwróciły się również do korporacji taksówkarzy, by przekazali po kilka aut na rzecz szpitali. Zdaniem Moskalenki, chorzy czekają na lekarza nawet po kilka godzin, a liczy się każda godzina.

Jeszcze dziś mer Lwowa Andrij Sadowy ma zwrócić się do polskich i austriackich partnerów z prośbą o pomoc w dostarczeniu preparatów do leczenia świńskiej grypy. Z rezerwowego funduszu ministerstwa zdrowia wydzielono dla Lwowa sto takich leków, ale to za mało - przekonuje Moskalenko.

Dużym problemem we Lwowie jest to, że w aptekach nie można kupić masek przeciwko grypie. Ale tu trzeba mieć pretensje do aptekarzy i najwyższych władz - mówi Moskalenko. Jak przekonuje, rząd obiecał, że ani masek, ani wszystkich potrzebnych leków nie zabraknie.
Do pomocy w szpitalach zaangażowano lwowskich studentów z ostatniego roku medycyny, którzy pomagają przy chorych w domach i szpitalach.

Władze Lwowa odwołały wszystkie imprezy o charakterze masowym, przez najbliższe trzy tygodnie nie będą odbywały się zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych. Służby epidemiologiczne zabezpieczają polsko-ukraińską granicę, by grypa nie rozprzestrzeniła się na terytorium Polski. We lwowskich szpitalach zakazano odwiedzin. Władze apelują do mieszkańców, by nie wychodzili z domów. Jedną z przyczyn epidemii grypy jest niekorzystna aura w październiku, kiedy temperatura często spadała do kilku stopni oraz były opady śniegu.

Wczoraj polskie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań grypopodobnych na Ukrainie, zaleciło osobom udającym się do tego kraju, rozważenie przełożenia podróży.

Polacy udający się do Lwowa powinni stosować się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych. Należy przestrzegać reżimu sanitarnego, a w szczególności unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne, często myć ręce wodą i mydłem, unikać dotykania oczu, nosa i ust, zakrywać usta i nos chusteczką podczas kaszlu i kichania. W przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych zaleca się pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem.

Tagi: grypa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz