Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Meksyk bez kukurydzy modyfikowanej genetycznie

0
Podziel się:

Meksyk - kukurydza

Władze Meksyku zawiesiły decyzję o uprawie kukurydzy modyfikowanej genetycznie. Eksperymentalny program miał być w przyszłości szansą na wyżywienie coraz większego narodu. Jednak spotkał się z protestami części społeczeństwa przeciwnej GMO.
Sąd Najwyższy uznał, że uprawa niesie zbyt duże ryzyko zanieczyszczenia środowiska. Kukurydza modyfikowana genetycznie miała być wprowadzana w programach eksperymentalnych, a następnie, jeśli projekt by się powiódł, wykorzystana na skalę krajową. Decyzję z aprobatą przyjęło Greenpeace, komentując, że w ten sposób chroniona jest różnorodność biologiczna, żywność o wysokiej jakości, jak również sama kukurydza, która jest meksykańskim dziedzictwem kulturalnym.
Pomysły i projekty wprowadzające żywność modyfikowaną genetyczną wzbudzają od kilku lat kontrowersje w Meksyku. Przypadek kukurydzy, która jest podstawą kuchni meksykańskiej, ma znaczenie szczególne. Wszelkie próby modyfikacji rośliny spotykały się bowiem z oburzeniem części społeczeństwa. W ciągu ostatnich kilku lat odbyło się kilkadziesiąt manifestacji w obronie zboża.
Według różnych analiz kukurydza modyfikowana genetycznie może być rakotwórcza i znacznie bardziej szkodliwa, niż początkowo sądzono. Roślina GMO nie może współistnieć z odmianami naturalnymi bez skażania tych drugich. M.in. dlatego od stycznia br. zakazano uprawy modyfikowanej kukurydzy MON 810 w Polsce.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)