Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lustracja
18.06.2006 16:21

Milion Polaków do lustracji

Już w tym tygodniu światło dzienne ma ujrzeć projekt nowej ustawy lustracyjnej - pisze "Przegląd". Tygodnik szacuje, że lustracji będą podlegać setki tysięcy osób, a być może nawet milion.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowa ustawa lustracyjna pisana jest w sejmowej komisji nadzwyczajnej. O tym, kto będzie podlegał lustracji, dyskutowała ona parokrotnie. Katalog osób lustrowanych raz się zwiększał, a raz zmniejszał. "Przegląd" pisze, że podczas obrad komisji proponowano na przykład, by lustracji podlegali również kandydaci na radnych. Tygodnik przypomina, że w Polsce radnych jest około 50 tysięcy, więc kandydatów na nich o wiele więcej.
By rozstrzygnąć, kto ma być lustrowany, komisja powołała specjalny zespół, który miał skatalogować grupy jej podlegające. Na jego czele stanął poseł PiS Stanisław Pięta. Według "Przeglądu", zespół ma zakończyć prace do 20 czerwca.
"Przegląd" pisze, że zgodnie z nową ustawą, do polityków dołączą, między innymi, radcy prawni, nauczyciele akademiccy, dziennikarze, urzędnicy i działacze sportowi. Nie będzie też Sądu Lustracyjnego - o tym, czy ktoś był współpracownikiem byłej SB, lub nie, decydować będą archiwiści w IPN. Ponadto, teczki osób publicznych mają być jawne - według "Przeglądu" - nie będą nawet ukrywane sprawy prywatne, czy intymne.
Więcej na ten temat w "Przeglądzie".

IAR/Przegląd/mb/krzycz

Tagi: lustracja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz