Notowania

g20
07.11.2009 13:14

Ministrowie G20 w Szkocji o kryzysie i klimacie

Alistair Darling przestrzega przed przedwczesnym ogłaszaniem końca recesji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Antonio Cruz/ABr/CC/agenciabrasil.gov.br)

aktualizacja: 17:09

*Kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne to tematy szczytu ministrów finansów państw grupy G20. Uczestnicy spotkania w Szkocji zgadzają się, że oba problemy należy rozwiązać jak najszybciej, ale zdania dotyczące metod działania są podzielone. *

Jednym z tematów będzie reforma systemu bankowego. Według premiera Gordona Browna, sektor bankowy musi być _ społecznie odpowiedzialny _. Sytuację, w której zatrzymuje dla siebie zyski, a obciąża podatnika stratami, uznał za _ nie do przyjęcia _.

Brown proponuje ustanowienie funduszu z myślą o ratowaniu banków, który mógłby zostać sfinansowany z podatku od transakcji bankowych.

Na ratowanie grup bankowych RBS i Lloyds brytyjski budżet państwa wyłożył ponad 50 mld funtów.
Na energiczne działania prowadzące do ukrócenia praktyk przyznawania sobie wygórowanych premii przez banki nalega francuska minister gospodarki Christine Lagarde. W wypowiedzi dla BBC zwróciła uwagę, iż obecne praktyki są zachętą do spekulacji i ryzyka na krótką metę.

Na poprzednim spotkaniu G20 w Pittsburghu postanowiono wprawdzie, iż wypłata premii będzie rozłożona na trzy lata i w niektórych sytuacjach może ulec przepadkowi, ale Francuzi chcą poznać, jak ustalenia te są stosowane w USA.

W ocenie analityków banku BNP Paribas, ministrowie finansów będą się starać, by nie popsuć nastrojów na rynkach finansowych w następstwie złych wiadomości z rynku pracy USA, gdzie - jak podano w piątek - stopa bezrobocia w październiku przekroczyła 10,2 proc.

Niektórzy uczestnicy spotkania niepokoją się ruchami na rynku walutowym: umocnieniem euro i jena oraz osłabieniem dolara. USA od dawna chcą, by kurs wymiany waluty chińskiej był bardziej płynny. Jednak sprawy walutowe nie figurują w programie spotkania w St Andrews.Niektórzy ministrowie, na przykład z USA, Japonii i Niemiec chcą skupić się przede wszystkim na pobudzeniu wzrostu gospodarczego. Część ekspertów twierdzi bowiem, że globalna recesja powoli się kończy, i że rządy krajów G20 muszą mieć to na uwadze przy podejmowaniu decyzji.

Brytyjski minister finansów, Alistair Darling jest jednak sceptyczny:_ - To myślenie jest bardzo ryzykowne, moim zdaniem nie możemy jeszcze założyć, że recesja się skończyła i że wszystko jest w porządku. Musimy podjąć wspólne działania, by zapewnić krajom zrównoważony i długotrwały rozwój - _ podkreśla Darling.

Darling wezwał także do rozwiązania sporów finansowych dotyczących walki ze zmianami klimatu.

Wcześniej jednak zarówno brytyjski rząd jak i międzynarodowi negocjatorzy sugerowali, że zawarcie formalnego międzynarodowego porozumienia w sprawie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych podczas grudniowego szczytu ONZ w Kopenhadze jest mało prawdopodobne.

Zdaniem BBC, uczestnicy spotkania czekają na to, by USA, które dotąd nie ratyfikowały protokołu z Kioto, sprecyzowały swoje stanowisko w sprawie globalnego ocieplenia i zadeklarowały swój udział w pakiecie pomocy dla państw rozwijających się.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ OECD: Wielkie gospodarki odbijają od dna ]( http://news.money.pl/artykul/oecd;wielkie;gospodarki;odbijaja;od;dna,153,0,554905.html )
* [ Polska nie korzysta z linii kredytowej MFW ]( http://news.money.pl/artykul/polska;nie;korzysta;z;linii;kredytowej;mfw,92,0,553308.html )
* [ PKB w USA znów na plusie ]( http://news.money.pl/artykul/pkb;w;usa;znow;na;plusie,125,0,552061.html )
Tagi: g20, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz