Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony są zadowoleni z ustaleń szczytu NATO

0
Podziel się:

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony są zadowoleni z ustaleń zakończonego w Strasburgu szczytu NATO. Według Radosława Sikorskiego i Bogdana Klicha, w deklaracji końcowej zawarte są wszystkie zapisy, na których zależało Polsce. Jedyne niepowodzenie to - według ministrów - niezastosowanie się prezydenta do instrukcji rządu w sprawie wyboru nowego sekretarza generalnego NATO.

Nowym szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego został duński premier Anders Fogh Rasmussen. Nie zgadzali się na niego jedynie Turcy, których sojusznicy przekonali dopiero podczas specjalnej, dodatkowej sesji. Radosław Sikorski i Bogdan Klich wyrazili zdziwienie, że wczoraj wieczorem Rasmussena od razu poparł prezydent Lech Kaczyński. Według ministrów, instrukcje, które dostał od rządu, przewidywały inny scenariusz - opóźnienie wyboru nowego szefa Sojuszu.

Mimo to Radosław Sikorski, który od dłuższego czasu był wymieniany jako rywal duńskiego premiera w walce o fotel sekretarza, złożył mu gratulacje. "Jestem przekonany, że jeśli będzie tak energicznie walczył z talibami, jak z ociepleniem klimatu, to będzie bardzo dobrym sekretarzem generalnym Sojuszu"- mówił Sikorski.

Według ministrów Klicha i Sikorskiego Polska powinna być zadowolona ze szczytu, bo udało się wypracować deklarację bezpieczeństwa, rozpoczynającą prace nad transformacją sojuszu oraz potwierdzić wcześniejsze zapisy, dotyczące obrony przeciwrakietowej. Przede wszystkim jednak w komunikacie znalazł się zapis, że osią funkcjonowania paktu jest wspólna obrona sojuszników.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)