Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Morąg - Patrioty

0
Podziel się

W bazie wojskowej w Morągu rozpoczęło się oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy, którzy będą obsługiwać baterię rakiet Patriot. W uroczystości uczestniczą szef MON Bogdan Klich, ambasador USA w Polsce Lee Feinstein oraz generał Mark Bellini, dyrektor ds. operacji logistycznych armii USA w Europie.

bEieBmEl

Żołnierze armii USA i rakiety są na Mazurach od kilku dni. W sobotę do Morąga dotarły transportem kolejowym wyrzutnie i rakiety oraz reszta sprzętu potrzebna do obsługi wyrzutni. W jednostce w sumie jest 100 amerykańskich żołnierzy a także polscy wojskowi, którzy będą się szkolić z kolegami ze Stanów Zjednoczonych.

Obecność baterii rakiet Patriot w naszym kraju to konsekwencja ratyfikacji umowy o statusie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. umowa uzupełniająca SOFA - Supplemental Status of Forces Agreement).

Początkowo bateria będzie stacjonować w Moragu rotacyjnie, raz na kwartał. Szkolenia mają trwać przez 30 dni. Amerykańscy i polscy żołnierze prowadzić będą szkolenia i ćwiczenia, by zapoznać polskich żołnierzy z możliwościami rakietowego systemu obrony powietrznej Patriot.

bEieBmEn

Naszych wojskowych będą szkolić żołnierze 5. batalionu z amerykańskiej bazy w Niemczech.

W przyszłości w Polsce ma znajdować się także baza rakiet SM-3, wchodzących w skład systemu obrony balistycznej.

Wzmocnienie obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu było warunkiem, który nasz kraj stawiał w negocjacjach dotyczących udziału naszego kraju w amerykańskim programie obrony przeciwrakietowej.

bEieBmEO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)