Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Moskwa-polskie plakaty-wystawa

0
Podziel się:

W Muzeum Puszkina w Moskwie otwarto dziś wystawę polskich plakatów. Ekspozycja - jak podkreśliła w rozmowie z IAR Olga Wysocka z Instytutu Adama Mickiewicza - jest jednym z punktów kulturalnego programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Wystawa w moskiewskim Muzeum Sztuk Plastycznych im. Puszkina obejmuje ponad sto prac, począwszy od prac tworzonych u schyłku XIX wieku przez członków krakowskiego Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", do którego należeli m.in. Teodor Axentowicz, Karol Frycz, Kazimierz Cichulski i Józef Mehoffer, poprzez warszawskie plakaty Stanisława Noakowskiego i Stanisława Ostoi-Chrostowskiego aż do kompozycji reklamowych polskich dizajnerów XX wieku.
Plakaty, podarowane Muzeum przez kolekcjonera Pawła Ettingera, prezentują różnorodną tematykę: artystyczną, historyczną, użytkową, gospodarczą. Bogactwo kolekcji pozwala przyjrzeć się historii oraz życiu społecznemu i kulturalnemu epoki, którą dokumentuje. Większość prac, niezależnie od tematyki, jaką podejmuje, odnosi się do historii Polski - idei odrodzenia narodowego, czasów niepodległości i międzywojnia, pierwszych lat po II wojnie światowej. Zgromadzone plakaty dają również możliwość prześledzenia ewolucji estetycznej polskiej grafiki reklamowej tego okresu.

Wystawa polskiej reklamy ilustrowanej kontynuuje cykl prezentacji bogatej kolekcji plakatów, znajdującej się w zbiorach moskiewskiego Muzeum im. Puszkina. Dotychczas były tam prezentowane ekspozycje plakatów Alfonsa Muchy, prace francuskich mistrzów plakatu, wystawa angielskiego plakatu reklamowego. Ekspozycji towarzyszy obszerny katalog, a także program wydarzeń muzycznych, filmowych i edukacyjnych.

Ze strony polskiej funkcję kuratorki wystawy pełni Anna Łaniewska-Szablowska z Pracowni Polskiej Sztuki Współczesnej Instytutu Sztuki PAN. Kuratorką ze strony rosyjskiej jest Irina Nikiforowa, która w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie kieruje działem sztuki krajów Europy i Ameryki XIX-XX wieku.

W ramach realizacji zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji na całym świecie odbyło się ponad 400 wydarzeń. Jednym z nich było przygotowanie 10 audiobooków z poezją polskiego noblisty Czesława Miłosza w 10 wersjach językowych. Projekt był realizowany i przedstawiony w Berlinie, Brukseli, Madrycie, Paryżu, Londynie, Moskwie, Mińsku, Kijowie, Tokio i Pekinie.

Koordynatorem zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej był Instytut Adama Mickiewicza.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)