Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sąd
12.07.2010 12:56

Moskwa - sąd - kara dla organizatorów wystawy

Sąd w Moskwie uznał dwóch organizatorów kontrowersyjnej wystawy za winnych podżegania do nienawiści. Każdy z nich musi zapłacić grzywnę równowartości ponad 18,5 tysiąca złotych. Skazani to Jurij Samodurow, ówczesny dyrektor Muzeum imienia Andrieja Sacharowa oraz kurator wystawy Andriej Jerofiejew. Prokurator domagał się dla nich kary więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Obaj byli oskarżeni o "wzbudzanie nienawiści i wrogości" za zorganizowanie wystawy, na której pokazano zakazane w innych galeriach prace. Przyczyną oskarżeń była wystawa "Sztuka zakazana - 2006", którą muzeum zorganizowało w marcu 2007 roku. Na wystawę zwieziono eksponaty z ekspozycji zakazanych w Rosji, między innymi z powodu podejrzeń o obrazę uczuć religijnych. Pokazano na przykład obrazy Jezusa Chrystusa stylizowanego na Myszkę Miki czy sprofanowane prawosławne ikony.

Muzeum imienia Andrieja Sacharowa jest w stałym konflikcie z władzami Rosji, bo dokumentuje łamanie praw człowieka i organizuje wystawy pokazujące prawdę o rosyjskiej Czeczenii. Rada muzeum co roku przyznaje Nagrody imienia Sacharowa najodważniejszym dziennikarzom i działaczom walczącym o wolności obywatelskie w Rosji.

Tagi: sąd, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz