Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Można już oglądać "Pomarańczarkę"

0
Podziel się:

Pomarańczarka - konserwacja - zakończenie

Zwiedzający Muzeum Narodowe w Warszawie mogą już oglądać obraz "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego. Po 14 miesiącach zakończyła się konserwacja znalezionego w 2011 roku dzieła.
Prace nad "Pomarańczarką" trwały 440 dni. Anna Lewandowska, która restaurowała obraz poinformowała, że ma za sobą jedną z najtrudniejszych konserwacji w karierze. Według konserwatorki, obraz po wojnie został poddany nieprofesjonalnej konserwacji, która pogorszyła stan dzieła. Obraz został naklejony na sklejkę, prawdopodobnie u introligatora. Po przewiezieniu obrazu do Polski w 2011 roku udokumentowano stan obrazu i rozpoczęto prace konserwatorskie. Anna Lewandowska musiała usunąć warstwy starej konserwacji i wzmocnić obraz.
Dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska podkreśla, że muzealnicy i zwiedzający długo czekali na chwilę, gdy dzieło Aleksandra Gierymskiego ponownie zawiśnie na swoim miejscu. Dyrektor określiła moment powrotu obrazu na miejsce jako historyczny. Agnieszka Morawińska przypomniała, że w Muzeum Narodowym znajduje się największa kolekcja obrazów Aleksandra Gierymskiego w Polsce.
Minister Kultury Bogdan Zdrojewski cieszy się, że koszt odzyskania obrazu wyniósł tylko około 100 tysięcy euro. Chodzi o sfinansowanie kosztów zabezpieczenia, transportu i obsługi prawnej obrazu. Drugie tyle kosztowała konserwacja obrazu. Na te wydatki udało się pozyskać sponsora czyli PZU.
"Żydówkę z pomarańczami" Aleksander Gierymski namalował około 1881 roku. Obraz zrabowano w czasie II wojny światowej. Odnaleziono go w 2011 roku w jednym z niemieckich antykwariatów.
Autor obrazu Aleksander Gierymski urodził się w 1850 roku. Tworzył w Polsce, Niemczech Francji i we Włoszech. Malarz zmarł w wieku 51 lat w Rzymie.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)