Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSW obejmie nadzór nad ABW

0
Podziel się:

Reforma służb specjalnych nabiera kształtów. Podczas konferencji prasowej premier i minister spraw wewnętrznych zapowiedzieli między innymi rozdzielenie kompetencji między poszczególnymi służbami.
Premier Donald Tusk zaznaczył, że celem nowych rozwiązań prawnych jest ograniczenie liczby podsłuchów i próśb o billingi ze strony służb i policji. Również dość banalne pytania policji o numer telefonu też są traktowane jako zapytanie o billing czy charkter połączeń - mówił Donald Tusk. Jednak, jak zaznaczył, rząd podziela opinię, że kwestia dużej liczby podsłuchów wymaga zmian. Chcemy ograniczyć prawo do monitorowania i inwigilacji, teraz w tej materii Polska to Dzikie Pola, każdy może wystawić sobie kamerę przed dom - przekonywał szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Premier oświadczył, że te propozycje powinny zostać przyjęte jeszcze w tym roku.
Donald Tusk mówił również o potrzebie przypisania odpowiednich kompetencji do poszczególnych służb. Jego zdaniem, sprawa Amber Gold pokazała, że potrzebne jest zbadanie zakresu odpowiedzialności poszczególnych ciał operacyjnych.
Proponujemy, by ABW skupiła się na dostarczaniu informacji, które mogą zabezpieczyć państwo i obywateli - powiedział premier. Szef MSW zapowiedział, że w ramach reformy jego resort obejmie nadzór nad Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW ma być służbą specjalną specjalizującą się w wykrywaniu zagrożeń terrorystycznych dotyczących kontrwywiadu, a także w ochronie informacji niejawnych - tłumaczył Bartłomiej Sienkiewicz. Uprawnienia w zakresie ścigania przestępczości zorganizowanej i przestępstw narkotykowych ma przejąć Centralne Biuro Śledcze. Doposażone etatami CBŚ będzie łatwiej wychwytywać piramidy finansowe - dodał minister Sienkiewicz.
Zapowiedział również powołanie Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Państwa. W jego skład będą wchodzić szefowie MSW, MON, MSZ i ministerstwa finansów. - Będzie to wewnątrządowe ciało koordynujące działania służb specjalnych w sposób ciągły, zapewni to lepszy nadzór i bieżącą kontrolę - deklarował Bartłomiej Sienkiewicz.
W projekt reformy służb wpisuje się również powołanie odrębnego organu, który będzie kontrolował działania służb. Miałby on wgląd do działalności operacyjnej służb, w jego skład wchodziłoby 6 apolitycznych osób - zaznaczył szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Jak dodał, członkowie tego organu byliby powoływani przez Sejm na 6-letnią kadencję. Byliby rekurtowani z sędziów, osób kompetentnych w zakresie kontroli wymiaru sprawiedliwości bądź bezpieczeństwa państwa - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.
.
Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)