Notowania

mswia
06.03.2009 15:02

MSWiA przygotowało założenia reformy emerytalnej służb mundurowych

MSWiA ma gotowe założenia reformy emerytalnej służb mundurowych. Szef resortu Grzegorz Schetyna tłumaczył, że projekt będzie łączył zasady starego systemu emerytalnego z nowym. Funkcjonariusze zaczynający pracę od stycznia 2010 roku będą pracować na nowych zasadach. Chodzi o możliwość przejścia na emeryturę dopiero po 25 latach pracy, ale na lepszych warunkach finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Schetyna wyjaśniał, że policjanci czy strażnicy graniczni będą pracować dłużej, ale będzie im się to opłacać, bo wzrośnie odpowiedni wskaźnik naliczania nowej emerytury. Wicepremier powiedział, że ta reforma jest konieczna, żeby praca była dłuższa, płaca solidniejsza, a emerytura godna.

Na starych zasadach emerytalnych pozostaną funkcjonariusze, którzy mają przynajmniej 15 lat stażu. Ci, którzy nie osiągnęli tego limitu będą mogli wybierać, w którym systemie pozostaną. Jan Węgrzyn z MSWiA liczy jednak, że mundurowych przekonają wyższe emerytury. "Zależy, czego funkcjonariusz chce od życia, czy chce mieć po 15 latach zagwarantowane tylko pieniądze na czynsz i papierosy" - powiedział Węgrzyn. Dodał, że w projekcie MSWiA zaproponowano, żeby policjant mógł służyć dłużej, ale po 35 latach służby będzie mógł pobierać emeryturę w wysokości 85 % pensji.

Grzegorz Schetyna liczy, że proponowane przepisy zyskają poparcie większości w Sejmie i podpis prezydenta. Szef MSWiA ma nadzieję, że podobny system dla podległych mu mundurowych wkrótce wprowadzi Ministerstwo Obrony Narodowej.

Tagi: mswia, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz