Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSZ popełnił błędy w sprawie tablicy?

0
Podziel się

Zdaniem Bartosza Arłukowicza z SLD polski resort spraw zagranicznych popełnił "grzech zaniechania".

MSZ popełnił błędy w sprawie tablicy?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDHVnjLV

Polski MSZ w sprawie wymienionej w Smoleńsku tablicy popełnił grzech zaniechania - uważa Bartosz Arłukowicz z SLD.

To właśnie na wniosek SLD miało wczoraj miejsce posiedzenie sejmowej komisji spraw zagranicznych w tej sprawie . O rezultatach prac komisji rozmawiali dziś politycy w Polskim Radiu.

Bartosz Arłukowicz zauważył, że MSZ już wcześniej wiedział o wątpliwościach strony rosyjskiej w sprawie oryginalnej tablicy, która wisiała tam przed wymianą. Zdaniem posła PSL Jarosława Kalinowskiego MSZ liczył na to, że ta tablica zostanie wymieniona później, przy okazji wybudowania nowego pomnika.

bDHVnjLX

[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t135201.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;przed;trybunal;za;tablice,117,0,811637.html) Tusk przed Trybunał za tablicę?
Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta powiedział, że w tej sprawie obydwie strony popełniły błędy. Jego zdaniem Polacy nie powinni tam umiesczać tablicy bez pytania Rosjan o zgodę, a Rosjanie nie powinni tablic wymieniać.

Tymczasem Paweł Poncyljusz z PJN uważa, że polski rząd odegrał w tej sprawie bardzo znaczącą rolę, bowiem o wątpliwościach Rosji wiedział już kilka miesięcy wcześniej. Rządu bronił Jarosław Gowin z PO mówiąc, że pierwszy, istotny w języku dyplomatycznym sygnał, Rosjanie dali dopiero 8 kwietnia. MSZ nie miał zatem czasu na odpowiednią reakcję.

Marek Kuchciński z PiS uważa, że wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w miejscu katastrofy smoleńskiej zaszkodziła sprawie wyjaśniania zbrodni katyńskiej. Tablica została wymieniona w przeddzień uroczystości rocznicy katastrofy smoleńskiej. Rosjanie na swojej tablicy nie umieścili słów o katyńskiej zbrodni ludobójstwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t97558.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;u;miedwiediewa;zapyta;o;tablice,215,0,809943.html) Komorowski u Miedwiediewa. Zapyta o tablicę? Prezydenci Polski i Rosji spotkają się w Katyniu. Wizyta przebiega w cieniu skandalu z zamianą tablic w Smoleńsku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t74592.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sikorski;nie;mamy;sobie;nic;do;zarzucenia,215,0,810967.html) Sikorski: Nie mamy sobie nic do zarzucenia MSZ uważa, że nie mogło nic zrobić w sprawie skandalu wokół tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t131990.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/schetyna;o;przepychance;przed;palacem,235,0,811499.html) Schetyna o przepychance przed pałacem Marszałek Sejmu bada sprawę incydentu, do jakiego doszło podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej.
bDHVnjMy
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)