Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzeum Narodowe vs. Bazylika Mariacka

0
Podziel się:

Muzeum Narodowe w Warszawie pozwie Bazylikę Mariacką w Gdańsku o zwrot średniowiecznych dzieł sztuki - zapowiedziała dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska. Pozwu nie będzie jezeli zabytki zostaną zwrócone do muzeum, lub przynajmniej zostanie na nowo podpisana umowa użyczenia, która wygasła.

Chodzi o dzieła unikalne na skalę europejską, w tym tablice Dziesięciorga Przykazań, rzeźbę Pięknej Madonny z 1410 roku, ołtarze, skrzynie i świeczniki. Proboszcz gdańskiej Bazyliki ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz stanowczo odmawia zwrotu zabytków. Twierdzi, że ich prawowitym właścicielem jest Bazylika Mariacka.
Cenne obiekty trafiły do Muzeum Narodowego po drugiej wojnie światowej, na mocy dekretu z 1946 roku o mieniu porzuconym i poniemieckim. Muzeum wypożyczyło Bazylice zabytki, ale umowy użyczenia opiewające na 10 lat wygasły w 2003 roku. Dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska powiedziała IAR, że proboszcz Bogdanowicz odmówił ich przedłużenia, i od lat nie dopuszcza nawet konserwatorów z Muzeum
"W tej sytuacji Muzeum Narodowe ma wręcz obowiązek wystąpić do sądu, choć wolelibyśmy tego uniknąć - tłumaczy Agnieszka Morawińska.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)