Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na alergię cierpi co czwarty Europejczyk

0
Podziel się:

Co czwarty Europejczyk cierpi na alergię, w tym co trzecie dziecko. W polskich miastach, takich jak Łódź czy Warszawa, aż 40 procent dzieci ma alergię.

Profesor Barbara Rogala z Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu podkreśla, że choroby alergiczne mają bardzo różny przebieg. Najłagodniejszym objawem jest alergiczny nieżyt nosa, inne są bardziej groźne. Astma oskrzelowa, alergie pokarmowe, uczulenie na jad pszczoły czy osy mogą prowadzić nawet do śmierci - zaznaczyła profesor Rogala. W chorobach alergicznych chodzi o to, aby wcześnie je rozpoznawać, leczyć i nie doprowadzać do rozwoju astmy.

Na powstanie alergii mają wpływ geny i czynniki środowiskowe - zaznacza profesor Marek Kowalski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wśród czynników środowiskowych jest przesadne dbanie o higienę, które sprzyja powstawaniu alergii. Kiedyś lekarze zalecali brak kota w domu, by nie doprowadzić do powstania alergii, teraz nie są już tego tak pewni. Podobnie jest z infekcjami, nie można stwierdzić, że chronią przed alergią - podkreślił.

W czerwcu w Warszawie odbędzie się, po raz pierwszy w Polsce, Kongres Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)