Notowania

pogrzeb
02.03.2009 09:00

Na cmentarzu w Laskach odbędzie się pogrzeb Franciszka Starowieyskiego

Na cmentarzu w podwarszawskich Laskach odbędzie się pogrzeb Franciszka Starowieyskiego, grafika, malarza i scenografa, jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Artysta zmarł 23 lutego w wieku 79 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz

W swojej twórczości był bliski surrealizmowi, miał także upodobanie do estetyki barokowej. W malarstwie bogatym w szokującą symbolikę wykorzystywał wątki erotyczne oraz motywy związane z przemijaniem i śmiercią. Często opatrywał swoje prace niemieckimi, stylizowanymi na XVII-wieczną kaligrafię, komentarzami. Artysta utrzymywał, że wcielił się w niego duch żyjącego w XVII wieku przodka. Dlatego konsekwentnie podpisywał swoje prace datami o trzysta lat wcześniejszymi.

Zrealizował około 30 spektakli w stworzonym przez siebie tzw. Teatrze Rysowania. Były to mistrzowskie pokazy rysowania, które realizował w różnych miejscach świata. Za najbardziej udane uważał Teatry w Wenecji, Paryżu, Spoleto, Sewilli i Chicago.

Franciszek Starowieyski
b
ył laureatem wielu nagród, m.in.: Grand Prix

na Biennale Sztuki Wspó
ł
czesnej w Sa
o
Paulo
,
Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes, nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago
.

Tagi: pogrzeb, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz