Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Powązkach odbędzie się pogrzeb prof. Anny Świderkówny

0
Podziel się:

Na warszawskich Powązkach po południu odbędzie się pogrzeb profesor Anny Świderkówny - wybitnej biblistki i znawczyni kultury antycznej.

Msza żałobna zostanie odprawiona o godz. 14.00 w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie. Profesor zmarła w sobotę 16 sierpnia, miała 83 lata.

Anna Świderkówna napisała wiele książek popularyzujących Biblię, z których najbardziej znany jest kilkuczęściowy cykl "Rozmowy o Biblii". Była członkiem Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Międzynarodowego Stowarzyszenia Papirologów. Profesor Świderkówna została wyróżniona wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. Nagrodą PEN Clubu za całokształt twórczości, Nagrodą im. Włodzimierza Pietrzaka, Nagrodą Feniks 2006, Nagrodą Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego "Clio". Odznaczono ją również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Warszawskim Krzyżem Powstańczym i nagrodą ,,Fides et Ratio".

Anna Świderkówna urodziła się 5 grudnia 1925 r. w Warszawie. Podczas okupacji należała do Armii Krajowej, W konspiracji wykonała tylko jedno zadanie - przeniosła niewielką paczkę pod wskazany adres. Niedługo potem wybuchło Powstanie Warszawskie, w czasie którego była sanitariuszką w szpitalu polowym przy Mokotowskiej 55.

Od 1945 do 1949 r. Anna Świderkówna studiowała filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. W 1951 r. obroniła doktorat z papirologii, sześć lat później wyjechała na stypendium rządu francuskiego do Paryża, gdzie studiowała przez pięć miesięcy. W 1959 r. przez dziewięć miesięcy pracowała naukowo w Egipcie. W 1960 r. zrobiła habilitację na wydziale historycznym UW, a w 1961 r. została docentem, zaczęła też kierować zakładem papirologii na uniwersytecie. W 1969 r. została profesorem nadzwyczajnym. Siedemnaście lat później uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Przez ponad 50 lat była pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego. Przez 30 lat kierowała Katedrą Papirologii, później zaś Zakładem Papirologii w Instytucie Archeologii. Była wychowawczynią kilku pokoleń archeologów i historyków.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)