Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nagrody Kolberga

0
Podziel się

Rozdano nagrody imienia Oskara Kolberga. Nagrody wręczane są już od 35 lat. Otrzymują je twórcy kultury ludowej oraz jej badacze.

bEgMwrtx

Gala wręczenia nagród odbyła się w warszawskim Teatrze Narodowym. Szacowna instytucja wypełniła się regionalnymi strojami i muzyką z całej Polski.
Jak wyjaśnia Katarzyna Markiewicz z muzeum Oskara Kolberga, chociaż wydaje się że ludowość może trącić myszką, to jednak trudno sobie wyobrazić kulturę przez duże "K" bez kultury ludowej właśnie. To kultura ludowa - dodaje kierowniczka muzeum - jest inspiracją dla twórców sztuki profesjonalnej, ale też samodzielnym elementem kultury ogólnonarodowej.
A wśród nagrodzonych znaleźli się Marianna Staśkiewicz - poetka i koronkarka kurpiowska, Kapela Ludowa "Trzcinicoki" z Jasła, Wiktor Chrzanowski - malarz i rzeźbiarz ludowy z Kujaw, czy Marianna Bienias - gawędziarka i śpiewaczka z powiatu garwolińskiego.
Nagrodę honorową dostał Amatorski Zespół Teatralny imienia Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Nagrodą Specjalną Ministra Kultury uhonorowano etnomuzykologa profesora Bogusława Linette.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEgMwrua
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)