Notowania

dzienniki
01.10.2008 02:49

"Nasz Dziennik" - Hercules nie taki tęgi

Nasze siły zbrojne w ciągu dwóch lat otrzymają od Stanów Zjednoczonych pięć używanych samolotów transportowych typu Hercules - pisze "Nasz Dziennik". Gazeta zastanawia się, czy w ogólnym rachunku ekonomicznym, związanym z przygotowaniem maszyn do ponownej eksploatacji, bardziej korzystnym rozwiązaniem dla Polski nie byłby zakup całkiem nowych samolotów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Specjaliści od techniki wojskowej nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej jednak zaznaczają, że ten wariant nie jest możliwy przy obecnie zatwierdzonym przez ministra obrony narodowej planie budżetowym.
Zdaniem redaktora naczelnego miesięcznika "Raport - wojsko, technika, obronność", bardziej korzystny byłby zakup nowych odpowiedników Herculesów. Wojciech Łuczak uważa, że o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby wejście Polski do programu europejskiego transportowca. Dziennikarz zaznaczył, że Polska zaprzepaściła szansę, ponieważ był czas, gdy nasz kraj mógł zostać sygnatariuszem programu transportowca europejskiego A400M, w którym są obecne między innymi Turcja, Belgia, Hiszpania i Wielka Brytania.
Były szef MON, Poseł Prawa i Sprawiedliwości Aleksander Szczygło podkreśla natomiast , że w obecnej sytuacji finansowej ministerstwa obrony nie jest możliwe dokonanie zakupu nowego transportowca dla wojska. W jego opinii, dobrym rozwiązaniem mogłaby być zmiana sposobu finansowania resortu obrony narodowej.

IAR/Nasz Dziennik/as/dj

Tagi: dzienniki, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz