Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Nasz Dziennik" Ratyfikacja cichaczem

0
Podziel się:

Rząd chce szybkiej ratyfikacji, w praktyce bez udziału Sejmu, umowy z Izraelem dotyczącej wymiany tajnych informacji związanych z obronnością i sprawami wojskowymi. O sprawie pisze "Nasz Dziennik".

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych wyraziła właśnie zgodę na ratyfikację. Prawnicy zwracają uwagę, że zgodę na przyjęcie tej umowy powinien wyrazić cały Sejm. Profesor Krystyna Pawłowicz, specjalistka prawa międzynarodowego mówi, że istnieje podstawa do zastosowania artykułu 89 Konstytucji, który wymaga zgody Sejmu na ratyfikację umowy wyrażonej w formie ustawy.
Umowa między Polską a Izraelem w sprawie wzajemnej ochrony informacji niejawnych związanych ze współpracą obronną i wojskową została podpisana w lutym tego roku podczas wizyty premiera Donalda Tuska w Izraelu. Jak informowało wówczas CIR, "umowa stanowić będzie podstawę do nawiązania ścisłej współpracy w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa, produkcji zbrojeniowej, a także przeciwdziałania terroryzmowi i zwalczania najgroźniejszych form przestępczości". Tym samym rząd sam wskazał, że umowa wchodzi w zakres tematyki wojskowej i praw człowieka.
Jednak nie zdecydowano się na debatę sejmową na temat tego porozumienia. Rząd, kierując informację do Sejmu, powołał się na opinię Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zaakceptowaną przez dyrektora departamentu ochrony informacji niejawnych ABW podpułkownika Mirosława Dłużniewskiego. Stwierdza ona, że umowa nie dotyczy spraw, o których mówi artykuł 89 Konstytucji. Nie jest też konieczne "podjęcie żadnych szczególnych środków prawnych". Tym samym związanie tą umową nie musi być ratyfikowane przez Sejm.
Więcej w "Naszym Dzienniku".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Nasz Dziennik"/kl/jj

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)