Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dzienniki
04.08.2007 05:08

"Nasz Dziennik" Zasłużył na pogrzeb z honorami.

p "Nasz Dziennik" Zasłużył na pogrzeb z honorami.

Podziel się
Dodaj komentarz

Być może już wkrótce uda się ustalić miejsce pochówku polskiego bohatera generała Armii Krajowej Augusta Fieldorfa "Nila" - ujawnia "Nasz Dziennik". Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zleciła badanie georadarem terenu jednego z parkingów na warszawskim Służewcu, gdzie miał zostać pogrzebany generał.
Fieldorf został stracony w 1953 roku po sfingowanym procesie, w którym stalinowscy prokuratorzy z Heleną Wolińską na czele postawili mu szereg zarzutów m.in. wydawania rozkazów likwidowania partyzantów komunistycznych. Karę śmierci wykonano przez powieszenie, a ciało pogrzebano w nieznanym miejscu.
Miejsce domniemanego pochówku byłego dowódcy Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej wskazała kobieta, której mąż został zamordowany, tak jak Fieldorf, w lutym 1953 roku. Z jej relacji wynika, że obaj mężczyźni mieli być pochowani w tym samym miejscu. Kobiecie, dzięki łapówce udało się w 1953 roku wydobyć zwłoki męża ze zbiorowego grobu. Miała wtedy widzieć ciało generała Fieldorfa. Teraz georadar ma potwierdzić jej zeznania. Więcej w "Naszym Dzienniku".

"Nasz Dziennik"/kl/pbp

Tagi: dzienniki, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz