Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NATO - archiwa - Sikorski - Eaton

0
Podziel się:

Około 70 dokumentów z czasów stanu wojennego zostało odtajnionych przez Sojusz Północnoatlantycki. Oficjalna uroczystość przekazania części archiwalnych materiałów została zorganizowana w kwaterze głównej w Brukseli.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski otrzymał dokumenty od asystenta sekretarza generalnego NATO. Polska jest pierwszym, nowym krajem członkowskim Sojuszu, który wraz z kwaterą główną rozpoczął odtajnianie dokumentów z czasów zimnej wojny.
Zdaniem polskiego ministra spraw zagranicznych, to ważne dokumenty dla wszystkich, którzy interesują się historią tamtych dni. Radosław Sikorski dodał, że to wielka satysfakcja, iż kiedyś debatowano w NATO o Polsce, gdy Polacy walczyli o wolność, ale wtedy jej jeszcze nie wywalczyli.
"A dzisiaj z wewnątrz Sojuszu, w uprzywilejowanej pozycji, możemy to traktować już jako przebrzmiałą historię, do której nie ma powrotu" - dodał szef polskiej dyplomacji.
Z opublikowanych dokumentów wynika między innymi, że NATO rozważało scenariusze ewentualnej interwencji radzieckiej w Polsce, ale wykluczało możliwości działań militarnych w naszym kraju. W kwaterze głównej zakładano też, że rozpoczną się ucieczki Polaków samolotami i planowano przechwytywanie ich przez siły NATO-wskie nad wodami międzynarodowymi. Samoloty Sojuszu miały jednak zakaz interwencji, gdyby polskie samoloty były atakowane przez kraje Układu Warszawskiego.
Asystent sekretarza generalnego NATOprzyznał, że są dobre i złe wiadomości.
"Niektórzy pewnie nie chcieliby, żeby wszystkie informacje zostały upublicznione, ale to jest częścią porozumienia. Jeśli dzielisz się możliwie jak najszerzej informacjami, wtedy są i dobre i złe wiadomości. Ale dokumenty pokazują wydarzenia w Polsce, walkę odważnych ludzi o wolność. I myślę, że to będzie także fascynujące dla ludzi na całym świecie, bo daje im nadzieję" - powiedział w Brukseli Bill Eaton.
Archiwiści NATO-wscy będą kontynuować prace nad odtajnianiem kolejnych materiałów, w przygotowywaniu jest kolejnych ponad 150 dokumentów. Zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie w grudniu, w 30-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)