Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NATO: będą stałe konsultacje i wymiana informacji w sprawie Krymu

0
Podziel się:

Będą stałe konsultacje i wymiana informacji między sojusznikami w NATO w sprawie kryzysu na Krymie. Takie są ustalenia ambasadorów państw członkowskich po spotkaniu w Brukseli. Odbyło się ono na wniosek Polski w ramach artykułu 4.Traktat Północnoatlantyckiego. Zgodnie z nim, każdy kraj może poprosić o konsultacje, jeśli uważa, że bezpieczeństwo bądź integralność terytorialna jest zagrożona. Dyplomaci i wojskowi NATO nie chcą mówić o szczegółach ustaleń.
Oficjalny komunikat jest taki, że kraje członkowskie podzielają obawy Polski i wyrażają wsparcie. "Sojusznicy stoją ramię w ramię w poczuciu solidarności. Będziemy przeprowadzać analizy dotyczące skutków kryzysu dla bezpieczeństwa Sojuszu" - powiedział sekretarz generalny Anders Fogh Rasmussen. Czeski ambasador przy NATO Jiri Sedivy mówi więcej - że będą stałe konsultacje między sojusznikami. "Zdecydowaliśmy o przygotowaniu oceny ryzyka i strategicznych analiz dotyczących kryzysu" - dodał. Nieoficjalnie, w kuluarach można usłyszeć, że wojskowi rozpoczęli prace. Z zastrzeżeniem, że nie ma żadnych przygotowań militarnych, nie chodzi o przemieszczenia wojsk czy o konkretne wsparcie Polski. Bo o to nie poprosiła - relacjonował przebieg spotkania czeski ambasador. Poza tym - jak mówią dyplomaci Sojuszu - NATO nie chce eskalować konfliktu i dawać Rosji powody do reakcji.
To była czwarta narada sojuszników w ramach artykułu 4.Traktatu Północnoatlantyckiego w 65-letniej historii NATO. W przeszłości trzy razy prosiła o spotkania Turcja - w 2003 roku podczas wojny w Iraku i w 2012 roku w związku wojną domową w Syrii. Wtedy Sojusz wzmocnił turecką ochronę i wysłał baterię rakiet Patriot. Ambasadorowie Sojuszu będą jutro kontynuować prace i spotkają się z unijnymi ambasadorami. Po południu odbędzie się Rada NATO-Rosja, bo Sojusz wciąż chce rozmawiać z Moskwą o zakończeniu kryzysu.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)