Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 08:16

Nepal - Tybetańczycy - urodziny Dalajlamy

Tybetańczycy mieszkający na wychodźstwie w Nepalu nie mogli dzisiaj obchodzić 76 urodzin swego przywódcy XIV Dalajlamy. Nepalska policja uniemożliwiła obchody zaplanowane w środowiskach uchodźców tybetańskich. To kolejny przykład szykan skierowanych przez władze Nepalu wobec Tybetańczyków.

Podziel się
Dodaj komentarz

Powodem zakazu obchodzenia przez Tybetańczyków 76 urodzin XIV Dalajlamy były obawy władz nepalskich, że uroczystości będą zawierały w sobie elementy antychińskie. Władze z Kathmandu już od dłuższego czasu zakazują pod naciskiem władz z Pekinu wszelkich zbiorowych akcji organizowanych w Nepalu przez Tybetańczyków. Na miejsce planowanych uroczystości policja nie wpuściła Tybetańczyków w tradycyjnych strojach ani mniszek oraz mnichów buddyjskich.
Działania władz budzą sprzeciw nepalskich obrońców praw człowieka. Sundar Mani Dixit z ruchu "Społeczeństwo Obywatelskie" podkreśla: "Rząd Nepalu nie powinien szykanować Tybetańczyków tylko po to, by zadowolić Chiny. Tybetańczycy będą manifestowali poparcie dla swego przywódcy, ale przesladowanie ich za to, tylko po to, by pokazać, że jesteśmy z Chińczykami nie jest konieczne."
W Nepalu mieszka około 20 tysięcy uchodźców tybetańskich. W każdą środę manifestują - w ramach specjalnej akcji - swe przywiązanie do tybetańskiej tradycji zakładając tradycyjne stroje i mówiąc w rodzimym języku.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz