Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wizy
14.05.2010 12:47

Nepal - zdobywcy Mt.Everestu nie zapłacą za wizy

Zdobywcy Mount Everestu - najwyższej góry świata, w tym kilkunastu polskich himalaistów, będą otrzymywali bezpłatnie wizy wjazdowe do Nepalu w bieżącym i przyszłym roku. Zwolnienie zdobywców Everestu z opłat wizowych jest częścią kampanii promocyjnej Nepalu z okazji ogłoszenia przez władze tego kraju roku 2011 - Rokiem Turystyki .

Podziel się
Dodaj komentarz

Do tej pory Mount Everest zdobyło około czterech tysięcy himalaistów. Spośród nich żyje około 700 wspinaczy. Zwalniając ich z opłat wizowych władze Nepalu zapowiedziały, iż bezpłatne wizy otrzymywać będą do roku 2011 także himalaiści, którzy zdobyli ośmiotysięczny wierzchołek Dhaulagiri. W tym roku przypada bowiem 50 rocznica zdobycia tego szczytu. W zwycięskiej wyprawie z roku 1960 udział brali dwaj Polacy - doktor Jerzy Hajdukiewicz oraz Adam Skoczylas, ale żaden z nich nie wszedł na wierzchołek. Byli pierwszymi po II wojnie światowej polskimi himalaistami. Ogłaszając rok 2011 Rokiem Turystyki, władze Nepalu chcą zachęcić turystów z całego świata do odwiedzania tego kraju. W ostatnich latach liczba przyjeżdżających nie przekraczała pół miliona. Z tej liczby najwięcej turystów przybywało do Nepalu z Indii, Chin oraz krajów południowo-wschodniej Azji. Ambicją władz Nepalu jest, by w roku 2011 liczba odwiedzających sięgnęła miliona, a turyści przybywali także licznie z krajów Unii Europejskiej oraz Stanów
Zjednoczonych. Jednocześnie jednak brak stabilizacji politycznej w Nepalu stawia pod znakiem zapytania plan rozwoju przemysłu turystycznego w tym kraju.

Tagi: wizy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz