Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybór
03.09.2006 18:31

"Newsweek" - bezdzietni z wyboru

Coraz więcej par opóźnia decyzję o dziecku albo w ogóle rezygnuje z posiadania potomstwa. "Newsweek" pisze o małżeństwach i parach bezdzietnych z wyboru.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Już co piąta polska Ala czy Olek wychowują się tylko z jednym rodzicem. Coraz częściej też partnerzy długo zwlekają z decyzją o dziecku" - czytamy w tygodniku.
Autorki artykułu zauważają, że jeszcz kilkanaście lat temu większości takich słów i określeń jak single, DINKS-y, rodzina nomadyczna czy związki partnerskie trudno byłoby szukać w słownikach socjologicznych. Dziś nowe formy życia rodzinnego nikogo nie szokują, nikt ich nie potępia.
"Newsweek" pisze, że ci, ktorzy zdecydowaliby się wyruszyć na poszukiwanie w Polsce tradycyjnych rodzin, gdzie przed telewizorem siedzą mama i tata, a dzieci bawią się w swoich pokojach, mogą przeżyć szok. Takie rodziny stanowią zaledwie 56 procent wszystkich. Okazuje się, że 22 procent to małżeństwa bezdzietne, a 20 procent - samotni rodzice.
Tygodnik zauważa, że jedni widzą w tym postępujący kryzys rodziny, inni - jej transformację. Następuje dostosowanie się ludzi do współczesnego świata, w którym dzieci to potężny wydatek, rynek pracy wymusza długi okres kształcenia, a szefowie wymagają dyspozycyjności. Socjolog Anna Giza Poleszczuk tłumaczy w "Newsweeku", że rodzina zawsze była zmieniającym się tworem i nie należy jej traktować w kategoriach idealnego wzorca.

"Newsweek Polska"/jędras/dabr

Tagi: wybór, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz