Notowania

radosław sikorski
22.03.2009 13:15

"Nie można na razie mówić o porażce, a Radosław Sikorski to dobry kandydat"

Polscy politycy są rozczarowani malejącymi szansami Radosława Sikorskiego w walce o fotel szefa NATO. Komentatorzy sugerują, że poparcie, jakie Stany Zjednoczone udzieliły premierowi Danii Andersowi Fogh Rasmussenowi oznacza, że minister Sikorski całkowicie stracił szanse na przewodniczenie Paktowi Północnemu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef Klubu Parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski uważa jednak, że nie można na razie mówić o porażce, a Sikorski to dobry kandydat. Podkreślił, że Polska zabiega o różne funkcje w ważnych instytucjach międzynarodowych, takich jak Parlament Europejski i Rada Europy. Nasi kandydaci ciągle są w grze - dodał Chlebowski.

Przewodnicz
ący Klubu PSL Stanisław Żelichowski jest przekonany, że niepowodzenie Radosława Sikorskiego w staraniach o szefostwo NATO nie zamyka jego drogi na to stanowisko. W przyszłej kadencji na pewno będzie głównym kandydatem na przewodniczącego Sojuszu - uważa przedstawiciel ludowców. Podkreślił, że ewentualna porażka Sikorskiego zwiększa szanse innych Polaków w wyścigu o najważniejsze stanowiska.

Joachim Brudziński z PiS uważa, że przeważyło zbyt małe doświadczenie dyplomatyczne Radosława Sikorskiego, a kandydatura Rasmussena okazała się dla większości państw bardziej atrakcyjna. Polityk podkreślił jednak, że z punktu widzenia pozycji Polski w NATO i na świecie to Sikorski był lepszym kandydatem.

Z kolei szef Klubu Lewicy Wojciech Olejniczak uwa
ża, że błędem było już wystawienie kandydatury Radosława Sikorskiego, bowiem nie rokował on szans na wygranie wyścigu o fotel szefa Sojuszu. Zdaniem Olejniczaka znacznie większe szanse miałby tu Aleksander Kwaśniewski.
Stany Zjednoczone poinformowały swych sojuszników z NATO, że popierają kandydaturę duńskiego premiera Andersa Fogh Rasmussena na przyszłego sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polskie MSZ podkreśla jednak, że konsultacje w sprawie wyboru szefa NATO trwają nadal.

Tagi: radosław sikorski, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz