Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy-Polska-rządy-konsultacje

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk przyleciał do Berlina, gdzie wraz z kanclerz Angelą Merkel będzie przewodniczył polsko-niemieckim konsultacjom międzyrządowym. Oprócz szefów rządów mają w nich uczestniczyć szefowie lub wysocy rangą przedstawiciele dziewięciu resortów.

Głównymi tematami rozmów będą kwestie bilateralne oraz przygotowanie zbliżającego się grudniowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Premier Tusk mówił przed wizytą w Berlinie, że polski rząd jest przeciwny przyspieszaniu negocjacji w sprawie nowego budżetu Unii po roku 2013 i do zajęcia takiego samego stanowiska będzie namawiał również stronę niemiecką.
Premier podkreślił, że Polska będzie zabiegać o kluczowe interesy zarówno dla naszego kraju w Unii, jak i całej Wspólnoty. "Konsultacje mają ważne znaczenie, chcielibyśmy, żeby Niemcy bardziej jednoznacznie niż do tej pory stały po stronie interesów europejskich, a więc instytucji europejskich, dużego budżetu europejskiego" - zaznaczył Donald Tusk. Dodał, że jest też cała agenda wspólnych, polsko-niemieckich spraw, głównie dotyczących regionów przygranicznych.
Donald Tusk i Angela Merkel będą też rozmawiali o zbliżającym się polskim przewodnictwie we Wspólnocie oraz o obchodach przypadającej w przyszłym roku 20. rocznicy podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie.
Można również oczekiwać, że szefowie rządów Polski i Niemiec odniosą się do spraw spornych, w tym budowy Gazociągu Północnego, budzącej kontrowersje przede wszystkim ze względu na proponowane przez Niemców ułożenie rurociągu na wysokości portu w Świnoujściu. Innym problemem, na który wskazują polskie władze, jest brak zaangażowania niemieckich partnerów w rozbudowę połączeń kolejowych między Polską a Niemcami.

Oprócz szefów rządów, udział w konsultacjach zapowiedzieli przedstawiciele resortów: spraw zagranicznych, gospodarki, finansów, rolnictwa, infrastruktury, pracy, sprawiedliwości, kultury i oświaty. W zdecydowanej większości resorty te będą reprezentowane na szczeblu ministrów. Zaplanowano również spotkanie szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i szefa Urzędu Kanclerskiego.
Pierwotnie międzyrządowe konsultacje miały się odbyć w czerwcu. Przełożono je jednak ze względu na powódź w naszym kraju. Poprzednio przedstawiciele rządów Polski i Niemiec konsultowali się w Warszawie w grudniu 2008 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)