Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy - spór o Nefretete

0
Podziel się:

Liczące ponad trzy tysiące lat popiersie Nefretete jest największą atrakcją zbiorów sztuki egipskiej w Berlinie. Od pewnego czasu jest również przedmiotem coraz ostrzejszego sporu między Niemcami a Egiptem.
Jeden z najsłynniejszych zabytków starożytności jest główną atrakcją otwartego w październiku Nowego Muzeum w stolicy Niemiec. Nefretete podziwiają tysiące berlińczyków i turystów, a stołeczna prasa nazywa ją "najpiękniejszą kobietą Berlina".
Zachwytom towarzyszą jednak pytania, czy w Niemczech przebywa legalnie. Spór sięga 1912 roku, kiedy niemiecki archeolog Ludwig Borchardt odkrył popiersie prowadząc w Egipcie prace wykopaliskowe. Jego znaleziska zostały wówczas podzielone między Egipcjan i Niemców. Prace finansował bowiem berliński kupiec James Simon i wykopaliska były formalnie jego własnością.
Władze Egiptu twierdzą jednak, że Borchardt i Simon zataili prawdziwą wartość popiersia i tylko dlatego rzeźba mogła zostać wywieziona z Egiptu. Niemcy odpierają te zarzuty, twierdząc, że transakcja była legalna, a rzeczywistą wartość zabytku można było określić dopiero po wielu latach. Nie godzą się również na wypożyczenie Nefretete Egipcjanom, ponieważ delikatna figura mogłaby zostać uszkodzona podczas transportu.
Pod koniec grudnia dyrektorka berlińskiego muzeum Friederike Seyfried próbowała w Kairze rozwiać wątpliwości strony egipskiej. Na próżno. Jak donosi niemiecka prasa, egipskie władze przygotowują oficjalny wniosek o zwrot popiersia Nefretete.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)