Notowania

niemcy
09.11.2008 11:30

Niemcy: 70 rocznica pogromu Żydów tzw. "Nocy Kryształowej"

Niemcy obchodzą 70 rocznicę tak zwanej "Nocy Kryształowej", czyli pogromu Żydów wNiemczech w przeddzień wybuchu drugiej wojny światowej. Jednocześnie, 9 listopada przed 19 laty, obalono berliński mur, zwiastując koniec komunizmu we wschodnich Niemczech.

Podziel się
Dodaj komentarz

Według kanclerz Angeli Merkel, rocznica "Kryształowej Nocy" to "dzień pamięci o jednym z najokropniejszych wydarzeń niemieckiej historii". Kanclerz podkreśla w wydanym z tej okazji oświadczeniu, że pamięć o dziewiątym listopada zobowiązuje Niemców do zdecydowanego przeciwstawiania się rasizmowi, a szczególnie antysemityzmowi. Atak nazistów na synagogi, żydowskie sklepy i instytucje w 1938 roku doprowadził w konsekwencji do Holocaustu.

Angela Merkel ponadto zaznacza, że jako rocznica obalenia berlińskiego muru 9 listopada był natomiast szczęśliwym dniem niemieckiej historii. Pochodząca z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że należy utrzymać pamięć o dawnej NRD, by poprzez naukę historii ustrzec Niemcy przed odżywaniem radykalnych tendencji.

W całych Niemczech odbywają się uroczystości, upamiętniające obydwie rocznice.

Tagi: niemcy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz