Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
26.11.2011 07:20

Niemcy protestują przeciwko budowie elektrowni w Polsce

Plany budowy elektrowni jądrowej w Polsce mogą wpłynąć na relacje z krajami, które są przeciwne atomowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bret Arnett/CC BY-NC-SA/Flickr)

Plany budowy w Polsce elektrowni atomowej budzą obawy w Niemczech. Naszym zachodnim sąsiadom szczególnie nie podoba się pomysł lokalizacji elektrowni w pobliżu ich granicy.

Niemieckie media zwracają uwagę, że jedna z rozważanych lokalizacji, ta w miejscowości Gąski, oddalona jest od granicy zaledwie o 100 kilometrów. W Brandenburgii, czyli landzie sąsiadującym z Polską zbierane są już nawet podpisy pod wnioskiem zaskarżającym ewentualny wybór tego miejsca.

Polskie pomysły nie podobają się też niemieckim politykom. O ponowne rozważenie planów budowy elektrowni atomowych apelował niedawno premier Brandenburgii. Wcześniej swoje obawy w tej sprawie wyraził burmistrz Berlina.

Eksperci od spraw międzynarodowych zwracają tymczasem uwagę, że elektrownie atomowe mogą stać się w przyszłości źródłem poważnego sporu między Polską, a Niemcami. Na początku tego roku władze Niemiec ogłosiły bowiem, że do 2022 roku zamkną wszystkie działające reaktory.

Biorą pod uwagę trzy lokalizacjePolska Grupa Energetyczna poinformowała wczoraj, że bierze pod uwagę trzy lokalizacje, w których może powstać elektrownia atomowa. To Choczewo i Żarnowiec w województwie pomorskim oraz Gąski w zachodniopomorskim.

Trzy miejscowości zostały wybrane spośród 92 rozpatrywanych lokalizacji. - _ Przy ocenie pod uwagę było branych kilkadziesiat kryteriów, ale przeważył jeden czynnik _ - podkreśla dyrektor ds. operacyjnych spółki PGE Energia Jądrowa Jacek Cichosz.

Mianowicie to, że elektrownia o mocy trzech tysięcy megawatów potrzebuje dużych ilości wody, aby zapewnić chłodzenie. - _ Lokalizacje nadmorskie zapewniają nieograniczony dostep do wód Morza Bałtyckiego stąd taka lista ewentualnych lokalizacji pod budowę elektrowni atmowej _ - wyjaśnia Jacek Cichosz.

Przez najbliższe dwa lata we wszystkich trzech lokalizacjach będą prowadzone specjalistyczne badania. Rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Najbardziej intensywne prace potrwają rok. W połowie przyszłego roku grupa będzie chciała wybrać inżyniera kontraktu.

Ostateczną lokalizację pierwszej polskiej elektrowni atmowej poznamy w 2013 roku. Za budowę elektrowni atmowej w Polsce odpowiedzialna jest spółka PGE Energia Jądrowa 1, która ma przygotować całą inwestycję. Spółka ma wybrać także partnera do konsorcjum, które wybuduje elektrownię. W sumie w naszym kraju mają powstać dwie elektrownie atomowe o łącznej mocy około sześciu tysięcy megawatów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t97786.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niech;polacy;zdecyduja;czy;chca;atomu,24,0,842520.html) "Niech Polacy zdecydują, czy chcą atomu" Rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita powiedział, że tak ważna decyzja powinna być omawiana w szerokiej debacie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t97788.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konsultacje;srodowiskowe;nie;opoznia;programu;jadrowego,121,0,947321.html) Program atomowy zagrożony? Oni mówią... Przedłużono na prośbę Niemiec, Austrii i Finlandii konsultacje polskiego programu budowy atomówek.
Tagi: polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz