Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy zapłacą odszkodowanie Afgańczykom

0
Podziel się

        Niemiecka armia zamierza wypłacić po pięć tysięcy dolarów rodzinom ofiar nalotu z września ubiegłego roku w regionie Kunduzu w Afganistanie. W bombardowaniu przeprowadzonym przez samoloty NATO na zlecenie Niemców zginęło wówczas około 140 osób, w tym wielu cywilów.

bEiIlDFN

Dowództwo Bundeswehry zaproponowało bliskim ofiar otwarcie dla nich kont w banku w Kabulu. Na każdym z rachunków znajdzie się pięć tysięcy dolarów. Ta suma ma stanowić zadośćuczynienie za krzywdy doznane na skutek ataku samolotów NATO. Ma to być również sposób na uniknięcie ewentualnych procesów, które bliscy ofiar mogliby wytaczać niemieckiej armii.

Bundeswehra chce w tej formie wypłacić odszkodowania 102 afgańskim rodzinom. Jak pisze tygodnik "Der Spiegel", większość Afgańczyków gotowych jest zaakceptować takie rozwiązanie. Nadal trwają jednak rozmowy z adwokatami rodzin ofiar.

Jak podkreśla "Spiegel", dowództwo niemieckiej armii traktuje odszkodowania jako tzw. płatność ex-gratia, co oznacza, że działanie Bundeswehry ma charakter dobrowolny, a wypłata świadczeń nie jest równoznaczna z uznaniem przez Niemcy odpowiedzialności prawnej ani tytułu do dalszych roszczeń ze strony rodzin ofiar nalotu z 4 września 2009 r.

bEiIlDGq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)