Notowania

proces
08.10.2009 12:05

Niemiec: Proces Johna Demjaniuka rozpocznie się 30 listopada

Proces oskarżonego o zbrodnie wojenne Johna Demjaniuka rozpocznie się 30 listopada. Poinformował o tym Sąd Krajowy w Monachium, przed którym będzie toczyć się sprawa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sąd w Monachium zarezerwował wstępnie 35 dni procesowych. Pierwsza rozprawa odbędzie się 30 listopada. Ostatnim z zaplanowanych terminów jest 6 maja przyszłego roku. W razie potrzeby proces będzie mógł zostać wydłużony.

Pochodzący z Ukrainy 89-letni Demjaniuk jest oskarżony o współudział w zamordowaniu 27 900 osób w obozie koncentracyjnym w Sobiborze, w którym w 1943 r. służył jako strażnik. Głównym materiałem dowodowym będzie legitymacja potwierdzająca jego służbę w SS. Także ówczesne listy przekwaterowanych wskazują, że Demjaniuk został w tym czasie przeniesiony do Sobiboru.

Od maja, kiedy został deportowany ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec, John Demjaniuk przebywa w monachijskim areszcie. Ze względu na wiek i stan zdrowia w rozprawach będzie mógł uczestniczyć w ograniczonym zakresie - przez maksymalnie trzy godziny w ciągu dnia. Zdaniem niemieckich mediów, będzie to ostatni wielki proces o nazistowskie zbrodnie popełnione w czasie drugiej wojny światowej.

Tagi: proces, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz