Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niezwykłe Muzeum Papieskie w Siedlcach

0
Podziel się:

Niezwykłą salą patrona może poszczycić się Szkoła Podstawowa numer 11 imienia Jana Pawła II w Siedlcach. Znajdują się w niej pamiątki związane z osobą papieża-Polaka. "Wśród nich jest kilkadziesiąt rzeczy osobistych Jana Pawła II, które po beatyfikacji Ojca Świętego stały się relikwiami" - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej dyrektor szkoły Małgorzata Szostek. Wymienia m.in. pantofle, trampki, szaty liturgiczne, zegarek czy teczkę, którą nosił papież.
Inicjatorem i twórcą swoistego Muzeum Jana Pawła II był pod koniec lat dziewięćdziesiątych, nieżyjący już siedlecki społecznik Adam Klejc. Jak wspomina jego syn Albert, muzeum stanowiło dużą część życia całej rodziny. "Chwile kiedy przychodził do domu pakunek z osobistymi rzeczami Ojca Świętego były bardzo podniosłe" - relacjonuje rozmówca IAR.
Albert Klejc podkreśla, że jego ojciec nigdy nie miał znajomości w Watykanie. Aby spełnić swoje marzenie musiał dotrzeć i zyskać zaufanie w otoczeniu Jana Pawła Drugiego. Osobami, z którymi zaprzyjaźnił się Adam Klejc i dzięki, którym rzeczy osobiste papieża-Polaka trafiały do Siedlec były siostry Sylweria Chwalczuk i Tobiana Sobotka. Albert Klejc wspomina, że przyjeżdżały one najczęściej jako bagaż zwykłym rejsowym autobusem z Rzymu do Lublina a następnie były przywożone do Siedlec. "Osoby, które podróżowały tym autobusem nie miały pojęcia co znajduje się w bagażniku" - dodaje rozmówca IAR.
Dziś, z okazji obchodzonego Dnia Papieskiego Muzeum Jana Pawła II znajdujące się w Szkole Podstawowej numer 11 w Siedlcach będzie otwarte dla zwiedzających. Wystawę eksponatów związanych z papieżem - Polakiem będzie można oglądać między 12 a 16.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)