Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NIK - lokale socjalne - kontrola

0
Podziel się:

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli ponad 80 procent osób oczekujących na lokal socjalny nie otrzyma go. Gminy budują nowe mieszkania, ale nie nadążają za rosnącymi potrzebami. Chodzi zwłaszcza o potrzeby wynikające z wyroków sądowych nakazujących eksmisję z lokali komunalnych do socjalnych, co powoduje konieczność zmiany kolejności oczekujących. Z tytułu odszkodowań za brak przysługującego lokalu gminy musiały wypłacić łącznie już około 7 milionów złotych.

Rzecznik NIK Paweł Biedziak powiedział, że podstawowym powodem trudności jest brak pieniędzy w samorządach i niedostateczne wsparcie z budżetu państwa. Budowa lokali socjalnych jest w stagnacji, bo gminy nie mają pieniędzy na wkład własny, a bez tego nie mogą występować o dofinansowanie z budżetu państwa.
W kontrolowanych gminach NIK znalazła też lokale socjalne w stanie zagrażającym życiu i zdrowiu mieszkańców: Chodzi przede wszystkim o kraty w oknach, zamknięte drogi ewakuacyjne, niesprawną wentylację czy odsłonięte przewody elektryczne.
Natomiast Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia wszystkie gminy za organizowanie schronienia osobom bezdomnym. Noclegownie i schroniska prowadzone przez organizacje pozarządowe nie budziły żadnych zastrzeżeń, ani co do kosztów, ani co do standardu życia w nich czy bezpieczeństwa.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)